Ciekawy przypadek zakupu kotła c.o.
9 października 2016
Nawet 90% dofinansowania termomodernizacji
2 listopada 2016
Dlaczego warto wykonać badanie termowizyjne?

Zobaczyć ciepło kamerą termowizyjną


Badanie termowizyjne to ocena budynku pod względem izolacyjności przegród budowlanych. Przeprowadzone badanie termowizyjne pozwala nam pozyskać wiedzę na temat stanu technicznego izolacji budynku czy mieszkania.

Bardzo często dobrą praktyką jest wykonywanie badań termowizyjnych przed planowaną termomodernizacją tak aby zlokalizować miejsca w których rozkład temperatur jest niepoprawny i nad którymi należy się szczególnie pochylić wykonując termomodernizację.

Przeprowadzenie po-wykonawczo termowizji daje nam całkowity obraz sytuacji naszego budynku, pozwala ocenić nie tylko jakość wykonania robót budowanych (termomodernizacyjnych) ale również ocenić stopień poprawy izolacyjności przegród zewnętrznych pod względem jakościowym.

Kamera termowizyjna ocenia budynek pod względem jakościowym. Analiza obrazu z kamery termowizyjnej przez doświadczonego audytora to również stosowne wnioski z przeprowadzonego badania oraz zalecenia czyli możliwości i sposób miejsc w których rozkład temperatur jest niepoprawny.

Kiedy wykonywać badanie termowizyjne


Najlepszym okresem wykonywania termowizji to okres sezonu grzewczego, to wówczas różnica temperatur po stronie wewnętrznej i zewnętrznej badanej przegrody jest na tyle duża że obraz termowizyjny jest poprawny.

Różnica temperatur w okresie 24h poprzedzających badanie nie może wynosić więcej niż 10 stopni C

Bardzo ważne jest wykonywanie badania termowizyjnego zgodnie z normą PN-EN 13187 Właściwości cieplne budynków.

Czy potrzebne mi badanie termowizyjne?


Ocena cieplna budynku przyda się osobą które odczuwają iż izolacja cieplna ich mieszkań czy domów jest niewystarczająca.

Osoby które planują przeprowadzić termomodernizację budynku oprócz audyt energetycznego który jest swego rodzaju "przepisem" na termomodernizację powinny również wykonać badanie termowizyjne celem sprawdzenia obiektu.

Osoby kupujące mieszkania czy budynki również powinny je sprawdzić pod względem izolacji cieplnej. Nieciągłość izolacji czy nieszczelności związane z błędami montażowymi ot tylko niektóre z licznych usterek na które możemy natrafić
Warto przeczytać również: Po co mi ten test szczelności budynku
Badanie termowizyjne wykonuje się zgodnie z normą PN-EN 13187 Właściwości cieplne budynków.
Warto zobaczy również: Po co mi ten Test Szczelności Budynku Warto zobaczy również: Badanie termowizyjne w praktyce

Wielkimi krokami zbliża się zima a więc i okres grzewczy w naszych domach czy mieszkaniach. Zaczynamy odczuwać zarówno komfort cieplny wynikający z ogrzewania naszych pomieszczeń jak i lokalne miejsca w których temperatura nie jest wystarczająca.